niedziela, 30 grudnia 2012

Wieniec cztery pory roku cz. 3

   Ponieważ to już ostatni wpis w tym roku, życzę wszystkim, aby rok 2013 był lepszy niż ten upływający :)

tyle do tej pory udało się wykonać



   Wracając jednak do wieńca. Dzisiaj kolejne zdjęcia z postępów. Prawdę mówiąc ten wpis mógłby być zatytułowany "magia konturów". Kiedyś na samym początku mojej przygody z haftem krzyżykowym byłem przeciwnikiem konturów, a w zasadzie mieszaniu technik. Wydawało mi się, że kontury psują efekt końcowy. Dzisiaj wręcz przeciwnie, uważam, że to właśnie kontury są zwieńczeniem dzieła. Poniżej przedstawiam kilka zdjęć przedstawiających obrazek bez konturów, a obok obrazek wykonany już z back stitchami.







czas na fragment jesienny



poniedziałek, 24 grudnia 2012



Świąt białych, pachnących choinką, 
skrzypiących śniegiem pod butami, 
spędzonych w ciepłej rodzinnej atmosferze
pełnych niespodziewanych prezentów.

Świąt dających radość i odpoczynek
oraz nadzieję na Nowy Rok, 
żeby był jeszcze lepszy niż ten,
co właśnie mija.  


sobota, 22 grudnia 2012

Wieniec cztery pory roku cz. 2

  

  
   Święta już blisko, a więc gwiazda betlejemska została ukończona na czas, podobnie zresztą jak gałązki jodły i ostrokrzewu. Na bieżąco wykonuję kontury ze względu na ich dużą ilość. Obrazek jest dosyć pracochłonny, ale mimo wszytko postępy są zauważalne i myślę, że za miesiąc będzie ukończony (chociaż z tymi moimi planami to różnie bywa :)).  
 
 Poniżej dwa zdjęcia przedstawiające bardziej szczegółowo efekty pracy, a po lewej możecie zobaczyć ile jeszcze pozostało do końca.



   




niedziela, 16 grudnia 2012

Wieniec cztery pory roku cz. 1

  
 Od ostatniego wpisu minął już tydzień, a więc czas przejść do rzeczy. Kolejnym obrazkiem, który zamierzam wykonać jest wieniec kwiatowy przedstawiający cztery pory roku, projektu Karen Avery ze Złotej Kolekcji Dimensions (numer katalogowy 35040). W porównaniu do poprzednich wzorów jest on nieco większy i bardziej skomplikowany. Oczywiście, tradycyjnie obrazek wykonam na kanwie DMC 25" przeznaczonej do hardangera. Wymiary haftu wynoszą mniej więcej 250 x 250 krzyżyków, a więc wymiary obrazka wyhaftowanego na wspomnianej kanwie będą wynosiły około 25 x 25 cm, aby obramowanie obrazka było łatwiejsze dodałem ok 12 cm marginesu, a więc należy przygotować kanwę o wymiarach 50 x 50 cm. 
   Mulina: Do wykonania wzoru należy użyć muliny DMC łącznie 46 kolorów. Producent w legendzie zaleca użycie 2 pasm nici na kanwie 18", natomiast tak jak zwykle wraz ze zmianą kanwy na drobniejszą, będę używać pojedynczego pasma muliny. Wzór, tak jak pisałem jest nieco większy w porównaniu do serii botanicznej i jednocześnie bardziej skomplikowany ze względu na użycie wielu kolorów na niewielkiej powierzchni - dodatkowym utrudnieniem z pewnością będzie zamiana kanwy.  Wykonanie haftu zaczynam tak jak zwykle czyli od rozplanowania go na tkaninie używając ciemniej nici, dzięki temu będę mieć pewność, że obraz będzie symetrycznie na środku. Haftując "Petersburg" wykonałem więcej linii pomocniczych ze względu na dużo większe wymiary obrazu oraz mniejsze doświadczenie - wtedy było to opłacalne, tym razem jednak zrezygnuję z tego pomysłu. 
   
   Uwzględniając pogodę za oknem zaczynam wykonanie wieńca od zimy. Poniżej na dobry początek dwa zdjęcia z początków nowego dzieła:




sobota, 8 grudnia 2012

Mikołajkowe prezenty

   
   Wreszcie przyszła oczekiwana przesyłka, prawie na "Mikołaja". Tym razem wraz ze standardowym zamówieniem pokusiłem się o zakup dwóch kart kolorów tkanin firmy Zweigart: Lugana 25" oraz Belfast 32". Koszt ich wynosi jedynie 4,99 zł za sztukę w sklepie internetowym needleart, w którym często kupuję. Prawdę mówiąc bardzo się zdziwiłem ilością kolorów, odcieni, a nawet wzorów materiałów. Niestety sytuacja inaczej wygląda gdybym chciał zamówić konkretny numer tkaniny - ich dostępność na naszym rynku jest zdecydowanie uboższa. W każdym razie jest na co popatrzyć, a co najważniejsze mogłem na żywo zobaczyć wielkość oczek tych "drobnych" kanw. Póki co mam jeszcze niewielki zapas mojej ulubionej kanwy DMC 25" i muszę ją wykorzystać. 

brakujące kolory mulin

   Oprócz wspomnianych kart kolorów zamówiłem również brakujące kolory muliny DMC, które będę potrzebować do kolejnego obrazka oraz dodatkowo zawsze zamawiam kilka mulin, których nie posiadam jeszcze w mojej kolekcji, która jest już całkiem pokaźna. Przez kilka lat mojej przygody z haftem krzyżykowym uzbierałem już prawie 300 odcieni, które mam posegregowane w kopertach przeznaczonych do przechowywania płyt CD. Kiedyś segregowałem muliny w plastikowych torebkach z paskiem zamykającym, jednak przy większej ilości kolorów pojawił się chaos i zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są koperty na płyty które można przechowywać w większych pudełkach. Koperty oczywiście są podpisane, a przez przezroczystą folię z łatwością można zobaczyć kolor muliny. 

   Podobnie jak karty kolorów tkanin, które zamówiłem (z pewnością zamówię kolejne wraz z kolejnymi zakupami) zastanawiałem się nad zakupem karty kolorów mulin. Niestety jest ona dość droga. Niezłym rozwiązaniem jest stworzenie samemu takiej karty. Widziałem kiedyś coś takiego na jakimś blogu i bardzo mi się ten pomysł spodobał. Zastanawiam się jednak czy lepiej jest zrobić taką paletę na jednym kawałku kanwy co z pewnością sprawi, że ów paleta będzie dużych rozmiarów, czy zrobić to na kilku kawałkach tak jak można to zobaczyć na paletach dostępnych w formie elektronicznej. Kwestia otwarta... Jednak z całą pewnością zamierzam ją kiedyś wykonać tak żeby można było z łatwością nie tylko zobaczyć jakie kolory już posiadam w swojej kolekcji, ale przede wszystkim ze względów praktycznych czyli dobór odpowiedniego koloru do potrzeb. W tym celu myślę, że oprócz wzorcowych krzyżyków będą również obok półkrzyżyki, tak aby zobaczyć jak dany numer muliny prezentuje się w obu technikach.

   Tymczasem zabieram się za rozplanowanie na kanwie kolejnego obrazka, o którym już w najbliższej przyszłości...

paleta kolorów tkanin Zweigart

wtorek, 4 grudnia 2012

Botanique - Hortensja

    
  Zgodnie z ostatnim wpisem tym razem nadrabiam zaległości i zamieszczam kolejny obrazek z serii botanicznej - Hortensję. Wzory DFEA bardzo przypadły mi do gustu i z pewnością do nich powrócę, na oku już mam fuksję. Ale wracając do Hortensji...
   Wzór podobnie jak dwa poprzednie wykonałem na kanwie DMC (biała) 25", wykorzystując pojedyncze pasmo muliny DMC - łącznie 17 kolorów.  Poniżej kilka zdjęć z już ukończonego obrazka.