niedziela, 16 grudnia 2012

Wieniec cztery pory roku cz. 1

  
 Od ostatniego wpisu minął już tydzień, a więc czas przejść do rzeczy. Kolejnym obrazkiem, który zamierzam wykonać jest wieniec kwiatowy przedstawiający cztery pory roku, projektu Karen Avery ze Złotej Kolekcji Dimensions (numer katalogowy 35040). W porównaniu do poprzednich wzorów jest on nieco większy i bardziej skomplikowany. Oczywiście, tradycyjnie obrazek wykonam na kanwie DMC 25" przeznaczonej do hardangera. Wymiary haftu wynoszą mniej więcej 250 x 250 krzyżyków, a więc wymiary obrazka wyhaftowanego na wspomnianej kanwie będą wynosiły około 25 x 25 cm, aby obramowanie obrazka było łatwiejsze dodałem ok 12 cm marginesu, a więc należy przygotować kanwę o wymiarach 50 x 50 cm. 
   Mulina: Do wykonania wzoru należy użyć muliny DMC łącznie 46 kolorów. Producent w legendzie zaleca użycie 2 pasm nici na kanwie 18", natomiast tak jak zwykle wraz ze zmianą kanwy na drobniejszą, będę używać pojedynczego pasma muliny. Wzór, tak jak pisałem jest nieco większy w porównaniu do serii botanicznej i jednocześnie bardziej skomplikowany ze względu na użycie wielu kolorów na niewielkiej powierzchni - dodatkowym utrudnieniem z pewnością będzie zamiana kanwy.  Wykonanie haftu zaczynam tak jak zwykle czyli od rozplanowania go na tkaninie używając ciemniej nici, dzięki temu będę mieć pewność, że obraz będzie symetrycznie na środku. Haftując "Petersburg" wykonałem więcej linii pomocniczych ze względu na dużo większe wymiary obrazu oraz mniejsze doświadczenie - wtedy było to opłacalne, tym razem jednak zrezygnuję z tego pomysłu. 
   
   Uwzględniając pogodę za oknem zaczynam wykonanie wieńca od zimy. Poniżej na dobry początek dwa zdjęcia z początków nowego dzieła:
2 komentarze:

  1. Obejrzałam ten obraz.Kiedy go skończysz będzie sliczny.Ja jeszcze nie haftowałam 1 nitką ale kiedyś muszę spróbować.Teraz haftuję 2 nitkami autka.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Prawdę mówiąc po raz pierwszy haftowałem jedną nitką "Petersburg" i to ze względu na kanwę 25", w przypadku tego materiału gorąco polecam. Autka widziałem na Twoim blogu czekam aż ukończysz i zamieścisz zdjęcia :) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)